Stacja kontroli pojazdów w Toruniu
PHU Auto Czar
Poznańska 234
86-100 Toruń

AKTUALNOŚCI

Przeglądy Rejestracyjne.jpg
lip 15, 2019

Stacja Kontroli Pojazdów. Dlaczego robimy przeglądy rejestracyjne?


Wszystkie auta, które poruszają się po drogach, przechodzą obowiązkowo okresowe badania techniczne. Są one przeprowadzane w stacjach kontroli pojazdów. Nowe auto — z salonu, powinno zostać poddane przeglądowi przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji. Drugi przegląd samochodu wykonuje się najpóźniej w ciągu dwóch lat po pierwszym. Kolejne badania należy robić już co roku.

Wszystkie auta, które poruszają się po drogach, przechodzą obowiązkowo okresowe badania techniczne. Są one przeprowadzane w stacjach kontroli pojazdów. Nowe auto — z salonu, powinno zostać poddane przeglądowi przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji. Drugi przegląd samochodu wykonuje się najpóźniej w ciągu dwóch lat po pierwszym. Kolejne badania należy robić już co roku.

Przegląd rejestracyjny

Prawidłowy stan techniczny samochodu to podstawa bezpieczeństwa na drodze. W ten sposób kierowca dba o siebie i innych ludzi. Przegląd samochodu jest ważny i nie należy go traktować jako zło konieczne. Kierowcy wielokrotnie nie mają świadomości, że auto ma usterkę lub że jakaś część pojazdu całkowicie się wyeksploatowała. Przegląd techniczny pojazdu zobowiązani są zrobić wszyscy kierowcy pojazdów ciężarowych, osobowych, motocykli, ciągników rolniczych, a także motorowerów i przyczep. Po pozytywnym przeprowadzeniu badania technicznego właściciel otrzymuje wpis do dowodu rejestracyjnego. Zawarta jest tam informacja, do kiedy przegląd jest ważny. Gdy minie ustalona data, pojazd uważa się za niesprawny, a takie auto, zgodnie z prawem, nie może poruszać się po drogach.

Do przeglądu samochodu trzeba przygotować:

dowód rejestracyjny,
ważny dokument legalizacji zbiornika LPG (jeśli pojazd ma instalację LPG).
Podczas badania technicznego będzie sprawdzane:

·         Czy dane pojazdu są zgodne z tymi, które figurują w dowodzie rejestracyjnym.

·         Oświetlenie — jak są ustawione i jak działają światła zewnętrzne. Badane jest odchylenie strumienia świateł mijania, poziom jasności i barwa. Najważniejsze są zawsze reflektory, wszelkie pęknięcia i odpryski, brak przejrzystości kloszy decyduje o tym, że badanie diagnostyczne nie będzie zaliczone. Pamiętać należy, że niedziałające oświetlenie nie dyskwalifikuje jeszcze pojazdu, jednak przepaloną żarówkę trzeba wymienić na miejscu.

·         Stan szyb. Szczególnie kontrolowana jest przednia szyba, która nie może mieć pęknięć, albo odprysków. W polu widzenia kierowcy nie może być zarysowań. Jeśli auto ma przyciemniane szyby, sprawdza się przepuszczalność szyby czołowej i szyb w drzwiach przednich.

·         Ogumienie — sprawdzany jest stan techniczny oraz ciśnienie powietrza w oponach. Kontroli podlegają także bieżniki, ważna jest ich minimalna głębokość.

·         Układ hamulcowy — badana jest jego skuteczność oraz równomierność działania.

·         Układ kierowniczy — diagnosta testuje stan drążków kierowniczych i połączeń, stan wahaczy, amortyzatorów, łożysk zwrotnic oraz zbieżność kół.

·         Podwozie i zawieszenie — weryfikuje się sprawność amortyzatorów, a także stan techniczny wahaczy, ramy podwozia i resorów.

·         Nadwozie — diagnosta ocenia stan techniczny całej karoserii. Auto nie przejdzie badania diagnostycznego pozytywnie, jeśli karoseria jest np. mocno zardzewiała.

Czy aktualne badania techniczne są konieczne?

Na drodze zdarzają się policyjne kontrole, jeśli podczas którejś z nich wyjdzie na jaw, że auto nie ma aktualnego badania technicznego, kierowca może stracić dowód rejestracyjny. Otrzyma wtedy skierowanie na przegląd samochodu, które jednak nie zastąpi dowodu rejestracyjnego. Kierowca musi pójść do okręgowej stacji kontroli pojazdów i potwierdzić aktualny stan techniczny auta. Kierowcy, których termin badania upłynął kilka dni wcześniej, zazwyczaj otrzymują jedynie upomnienie od policji, jednak zdarza się, że obciąża się ich mandatami nawet do kilkuset złotych. Jeśli podczas kontroli policjant stwierdzi, że auto stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, może zdecydować o odholowaniu pojazdu na lawecie. Kosztami obciążony zostaje właściciel samochodu.

Co stanie się, jeśli samochód nie ma ważnych badań technicznych i uczestniczy w wypadku?

Jeśli z winy kierowcy dojdzie do kolizji, a nie będzie on mógł wykazać ważnych badań technicznych, ubezpieczyciel zapłaci poszkodowanemu rekompensatę z OC. Brak ważnego przeglądu pojazdu może jednak uniemożliwić uzyskanie odszkodowania z tytułu AC oraz komunikacyjnego NNW. Ze względu na brak ważnych badań technicznych, ubezpieczyciel może wstrzymać wypłatę za szkody i kierowca będzie zmuszony pokrywać koszty samodzielnie. Badanie techniczne, określane także przeglądem rejestracyjnym, trzeba zawsze zrobić przed upływem terminu widniejącego w dowodzie rejestracyjnym.

By pojazd bez problemu przechodził przez badanie techniczne, należy utrzymywać go w dobrym stanie. Kierowcy, którzy regularnie serwisują swoje auta, znacznie rzadziej są blokowani w stacji kontroli pojazdów. Większość usterek jest na bieżąco usuwana przez mechaników podczas przeglądów okresowych. Dla takich kierowców wizyta w stacji kontroli pojazdów jest zwykle czystą formalnością.

Rób badania techniczne u profesjonalistów, dysponujących nowoczesnym sprzętem! Czeka na ciebie miła i fachowa obsługa, a oprócz tego ciekawe konkursy i atrakcyjne nagrody! Sprawdź na Facebooku Fanpage PHU Auto Czar

Kontakt

PHU Auto Czar

Cezary Ihnatowicz

Poznańska 234
86-100 Toruń

Stacja Kontroli Pojazdów

8-19 pn-pt
sobota 8-14

Logotyp Autoczar