Stacja diagnostyczna, Toruń, Poznańska 234
PHU Auto Czar
Poznańska 234
86-100 Toruń

Oferujemy przeglądy diagnostyczne wszystkich typów pojazdów do 3,5t


Stacja kontroli - badania okresowe motocykli i skuterów
Motocykle i motorowery
Umów termin
Stacja diagnostyczna - badania okresowe samochodów osobowych
Samochody osobowe
Umów termin
Badanie diagnostyczne - samochody dostawcze i ciężarowe do 3,5t
Samochody dostawcze i ciężarowe do 3,5t
Umów termin
Diagnostyka - badania okresowe przyczep i naczep
Przyczepy, naczepy ciężarowe i specjalne do 3,5t
Umów termin
Przeglądy - badania okresowe autobusów do 3,5 tony
Autobusy do 3,5t
Umów termin
Coroczne badania okresowe ciągników Toruń
Ciągniki do 3,5t
Umów termin
Jak wygląda przykładowy przegląd auta w stacji kontroli w Toruniu

O nas

Stacja Kontroli Pojazdów Toruń.jpg
sie 28, 2019

Co to jest przegląd rejestracyjny i dlaczego się go wykonuje?


Przegląd rejestracyjny, określany także przeglądem technicznym, należy wykonywać zawsze przed upływem terminu wpisanego w dowodzie rejestracyjnym. Przegląd samochodu umożliwia nam bezpieczne i zgodne z prawem poruszanie się po drogach, dlatego nie można o nim zapominać. Warto wiedzieć, co zawsze podlega kontroli w naszym aucie!

Przegląd rejestracyjny, określany także przeglądem technicznym, należy wykonywać zawsze przed upływem terminu wpisanego w dowodzie rejestracyjnym. Przegląd samochodu umożliwia nam bezpieczne i zgodne z prawem poruszanie się po drogach, dlatego nie można o nim zapominać. Warto wiedzieć, co zawsze podlega kontroli w naszym aucie!

Stacja kontroli pojazdów

Osoby, które stają się kierowcami i otrzymują prawo jazdy, biorą na siebie szereg obowiązków. Jednym z nich jest konieczność utrzymywania samochodu w dobrym stanie, takim, który nie będzie stanowił zagrożenia dla innych osób poruszających się po szosach i przemierzających przejścia dla pieszych. Świadectwem takiego dobrego stanu pojazdu jest pozytywne przejście przeglądu auta. Warto wiedzieć, że ważne badanie techniczne może zrobić tylko certyfikowana stacja diagnostyczna, uprawniona do obsługi wybranych typów pojazdów. Oznacza to, że nie w każdym miejscu zostanie sprawdzony np. samochód zabytkowy, auto z instalacją LPG czy quad. Warto zatem zadzwonić przed wizytą w stacji kontroli pojazdów i zapytać, czy nasz pojazd zostanie obsłużony.

Co zostanie skontrolowane w aucie?

Podczas badania technicznego diagnozowane będzie nadwozie, podwozie, napęd auta, a także systemy odpowiedzialne za bezpieczeństwo — te fabrycznie montowane.

·         Nadwozie. Specjalista dokładnie lustruje nasz pojazd, zwraca uwagę na reflektory, szybę czołową oraz boczne. Skontrolowana będzie barwa światła i jasność świateł. Jakiekolwiek odpryski, szramy są niedopuszczalne, tak jak i brak przejrzystości kloszów. Wszystko to oznacza, że przegląd rejestracyjny nie będzie zaliczony. Jeśli żarówka jest przepalona, wymienia się ją na miejscu. Auto musi być także zadbane, jeśli karoseria jest zardzewiała albo nie zachowuje sztywności — nie uzyskamy wpisu.

·         Podwozie. Bada się przede wszystkim hamulce na rolkach. Luzy w zawieszeniu są testowane na tzw. wytrząsarce. Gdy hamulce są słabe albo gdy koła hamują nierówno i gdy hamulec ręczny jest niesprawny — nasze auto pewno nie przejdzie pozytywnie badania technicznego.

W pojeździe diagnosta sprawdzi także ogumienie, w jakim stanie są bieżniki i ciśnienie powietrza w oponach. W układzie kierowniczym testowane będą drążki kierownicze, amortyzatory , a także stan techniczny resorów i wahaczy. Do badania technicznego trzeba przygotować dowód rejestracyjny (w stacji kontroli pojazdów sprawdza się także zgodność pojazdu z danymi figurującymi w dokumencie). Jeśli nasze auto ma instalację LPG, musimy przedstawić ważny dokument legalizacji zbiornika LPG.

Przegląd techniczny pojazdu z instalacją gazową

Auto z instalacją LPG kontroluje się raz w roku. Badanie techniczne jest droższe niż tradycyjnego samochodu, trzeba także każdorazowo przedstawiać w stacji kontroli pojazdów ważne świadectwo legalizacji zbiornika gazowego. Może się zdarzyć, że pracownik przeprowadzający przegląd diagnostyczny, będzie miał zastrzeżenia do stanu zbiornika. Nawet gdy homologacja jest jeszcze ważna (zwykle 10 lat od daty produkcji, a nie od daty montażu), może zlecić wykonanie doraźnego badania w placówce upoważnionej przez TDT.

Dlaczego przegląd rejestracyjny jest tak ważny?

Na drodze liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo. Kierowcy muszą mieć na uwadze nie tylko własne zdrowie i życie, ale także pasażerów, innych kierowców i osób znajdujących się na drodze. Zaleca się, by do stacji kontroli pojazdów zgłaszać się nie tylko na przegląd techniczny, ale o wiele częściej. Wtedy możemy mieć pewność, że samochód mamy zawsze sprawny. Podczas badania diagnosta wychwyci to wszystko, czego kierowca sam nie zauważy. Co ważne, pozytywne badanie jest nie tylko potwierdzeniem dobrego stanu technicznego samochodu, ale także świadectwem tego, że samochód nie będzie nadmiernie i poza wszelkimi normami emitował do środowiska zanieczyszczenia.

Kolejną ważną sprawą jest przestrzeganie prawa. Policjant na drodze może nas ukarać za brak ważnego przeglądu rejestracyjnego. Kara finansowa jest przykra, jednak jej celem jest zmuszenie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy także, że policja może nawet zlecić zabranie pojazdu lawetą — wtedy, gdy oceni, że samochód stanowi poważne zagrożenie dla uczestników ruchu na drodze. Jeśli dodatkowo zdarzy się nam kolizja lub poważniejszy wypadek, możemy utracić odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia AC i NNW.

Trzeba także zaznaczyć, że poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe prowadzą odmienną politykę, jedne są bardziej restrykcyjne, inne mniej. Warto wiedzieć, że przy braku ważnego przeglądu rejestracyjnego ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania i kierowca będzie musiał pokrywać wszelkie opłaty za szkody samodzielnie. Dlatego warto zaznaczyć sobie na czerwono w kalendarzu koleją wizytę w stacji kontroli pojazdów, tak, aby jej nie przegapić i wykonać badanie techniczne przed upływającym terminem!

 

Więcej
img5.jpg img2.jpg img3.jpg img4.jpg

Nasze usługi

Badania okresowe aut dostawczych i ciężarowych

Okresowe badania dostawczych


 

Nowoczesna i świetnie wyposażona stacja diagnostyczna z doświadczonymi fachowcami oferuje usugi na najwyższym poziomie.

 

Oferujemy badania techniczne samochodów dostawczych i ciężarowych. W skład badania wchodzi między innymi analiza spalin, sprawdzenie amortyzacji, regulacja reflektorów czy sprawdzenie hamulców

Badania okresowe aut osobowych do 3.5 tony

Okresowe badania osobowych


 

Profesjonalne usługi w połączeniu z naszą stacją kontroli pojazdów na której możemy zweryfikować i dokładnie sprawdzić twój pojazd.

Obsługujemy wszystkie typy pojazdów osobowych do 3,5t.

Posiadamy najnowszy sprzęt firmy Certus Evo.

Badanie techniczne obejmuje między innymi sprawdzenie hamulców, amortyzacji, emisji spalin, zawieszenia czy hamulców.

Okresowe badania techniczne motocykli i skuterów

Okresowe badanie motocykli


 

Nasza stacja diagnostyczna oferuje również okresowe badanie techniczne motocykli i skuterów, obejmujące między innymi sprawdzenie geometrii, zawieszenia, stanu amortyzatorów czy siły hamowania. 

 

Dzięki wykwalifikowanej i doświadczonej kadrze oraz najnowocześniejszego sprzętu diagnostycznego firmy Certus Evo, jesteśmy jedną z najczęściej wybieranych stacji diagnostycznej dla jednośladów.

 

Więcej

Kontakt - Diagnostyka

PHU Auto Czar

Cezary Ihnatowicz

Poznańska 234
86-100 Toruń

Stacja Kontroli Pojazdów

8-19 pn-pt
sobota 8-14

Stacja diagnostyczna, przeglądy aut