Stacja diagnostyczna, Toruń, Poznańska 234
PHU Auto Czar
Poznańska 234
86-100 Toruń

Oferujemy przeglądy diagnostyczne wszystkich typów pojazdów do 3,5t


Stacja kontroli - badania okresowe motocykli i skuterów
Motocykle i motorowery
Umów termin
Stacja diagnostyczna - badania okresowe samochodów osobowych
Samochody osobowe
Umów termin
Badanie diagnostyczne - samochody dostawcze i ciężarowe do 3,5t
Samochody dostawcze i ciężarowe do 3,5t
Umów termin
Diagnostyka - badania okresowe przyczep i naczep
Przyczepy, naczepy ciężarowe i specjalne do 3,5t
Umów termin
Przeglądy - badania okresowe autobusów do 3,5 tony
Autobusy do 3,5t
Umów termin
Coroczne badania okresowe ciągników Toruń
Ciągniki do 3,5t
Umów termin
Jak wygląda przykładowy przegląd auta w stacji kontroli w Toruniu

O nas

Ustawienie geometrii kół w 3D na stacji kontroli pojazdów. Co to jest geometria 3D.jpg
paź 2, 2019

Ustawienie geometrii kół w 3D na stacji kontroli pojazdów. Co to jest geometria 3D?


Prawidłowa geometria kół zapewnia bezpieczeństwo i stabilne prowadzenie auta. Skutkiem źle ustawionych kół może stać się nieprzewidziana reakcja samochodu np. nagłe opuszczenie wyznaczonego toru jazdy na drodze i wpadnięcie w poślizg. Nie lekceważ usterki auta, zleć dokładne badanie w stacji diagnostycznej!

Prawidłowa geometria kół zapewnia bezpieczeństwo i stabilne prowadzenie auta. Skutkiem źle ustawionych kół może stać się nieprzewidziana reakcja samochodu np. nagłe opuszczenie wyznaczonego toru jazdy na drodze i wpadnięcie w poślizg. Nie lekceważ usterki auta, zleć dokładne badanie w stacji diagnostycznej!

Geometria kół ulega zmianie najczęściej z powodu:

·         zużycia poszczególnych części zawieszenia,

·         uczestnictwa w kolizji,

·         po montażu nowych opon i nowych elementów,

·         ingerencji w układ zawieszenia i układ kierowniczy.

Należy mieć świadomość, że czasami przywrócenie prawidłowej geometrii może być niemożliwe. Zdarza się to w wypadku poważnego skrzywienia podwozia albo gdy pojazd został uderzony w koło.

Oznaki źle ustawionej geometrii

Jednym z najczęściej spotykanych symptomów nieprawidłowej geometrii jest tzw. ściąganie samochodu. Możemy to zaobserwować, jeśli na prostej drodze puścimy kierownicę, a wtedy samochód zacznie skręcać. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest głównie złe ustawienie kątów pochylenia kół. Innym objawem złego ustawienia  geometrii jest spóźniona reakcja pojazdu na ruchy kierownicą. Jeśli podczas wchodzenia w zakręt słychać popiskiwanie kół, to też jest niepokojący symptom. A gdy przy wyprostowanych kołach, gdy najedziemy na krawężnik, zobaczymy gwałtowną zmianę położenia kierownicy, wtedy także należy sprawdzić geometrię kół.

Co dzieje się z pojazdem, który ma źle ustawioną geometrię kół?

·         Auto nie zachowuje prawidłowo toru podczas jazdy na wprost i wymaga ciągłej kontroli kierownicą.

·         Elementy zawieszenia i układu kierowniczego podlegają przyspieszonemu zużyciu.

·         Bieżnik zostaje szybciej zużyty, nawet o połowę. Dzieje się to w sposób nierównomierny.

·         Spalanie ulega zwiększeniu z powodu dodatkowych oporów w czasie eksploatacji auta.

·         Komfort prowadzenia jest niski, wymaga od kierowcy ciągłych korekt toru, co nie tylko męczy, ale także źle wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

Czym jest geometria kół dokładnie?

Geometria zawieszenia to pojęcie określające zespół parametrów, które charakteryzują  położenie i zachowanie się kół podczas jazdy. W pojeździe poruszającym się po prostej koła powinny być ustawione równolegle do osi auta i powinny utrzymywać się stabilnie w jednym kierunku. Podczas jazdy po łuku, każde z kół odbywa inną drogę, ale istotne jest, by maksymalnie przylegały do powierzchni drogi, mimo odmiennego promienia dla każdego z kół. Kluczowym parametrem geometrii jest zbieżność, czyli wzajemne ustawienie kół przednich i tylnych.

Geometria kół dla bezpieczeństwa na drodze

Ustawienie geometrii należy sprawdzać co najmniej raz w roku podczas obowiązkowego przeglądu. Badanie zbieżności kół, geometria 3D trwa krótko, a może nas uchronić przed nieprzewidzianymi i przykrymi następstwami. Obecnie wiele stacji kontroli pojazdów podąża za nowinkami technologicznymi i wprowadza rozwiązania, które pozwalają im jeszcze lepiej obsługiwać klientów. Geometria 3D realizowana jest dzięki maszynie, która wyposażona jest w podnośnik , obrotnice i płyty , komputer oraz zestaw kamer, które eksponują obraz geometrii 3D. Badanie przeprowadzane jest etapowo, kolejne kroki wyświetlane są na komputerze.

Specjalista mierzy kąty zbieżności poszczególnych kół oraz kąt zbieżności sumarycznej osi. Kontroluje się także kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy oraz stopień pochylenia wszystkich kół. Warto zaznaczyć, że dzięki obrazowaniu geometrii 3D można zdiagnozować nierównoległość osi. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza w momencie kupowania używanego pojazdu. Znaczne nieprawidłowości w geometrii mogą oznaczać przebycie przez samochód poważnego wypadku.

Warto mieć na uwadze, że nawet pojazdy bezwypadkowe często mają nieprawidłową zbieżność kół. Ustawienia te zmieniają się w wyniku takich czynników jak np. wymiana opon albo naturalne zużycie części zawieszenia (łożysk, przegubów drążków kierowniczych, tulei metalowo-gumowych). Z tego względu warto skontrolować normy zbieżności kół w czasie rutynowego badania diagnostycznego.

Pojazd z prawidłowo ustawioną geometrią kół jest bezproblemowy w prowadzeniu – sam zachowuje tor jazdy, dzięki czemu daje się go naprawdę lekko prowadzić. Nie trzeba już kurczowo chwytać kierownicy i co chwilę nerwowo korygować nią ustawienia kół. Cały komplet opon wystarczy nam na długo — aż na pięć lat eksploatacji. Poszczególne części zawieszenia i układu kierowniczego nie będą się za szybko zużywać, co bezpośrednio będzie miało związek z kosztami eksploatacji pojazdu i bezpieczeństwem jazdy.

Nie ryzykuj i gdy tylko dostrzeżesz niepokojące symptomy w Twoim aucie — udaj się do Stacji Kontroli Pojazdów. Zalecane jest wtedy sprawdzenie zbieżności kół! Specjaliści w PHU Auto Czar wykorzystują profesjonalne narzędzia marki Certus Evo, które pozwalają na dokładne ( co do milimetra) badanie ustawienia osi kół.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Więcej
img5.jpg img2.jpg img3.jpg img4.jpg

Nasze usługi

Badania okresowe aut dostawczych i ciężarowych

Okresowe badania dostawczych


 

Nowoczesna i świetnie wyposażona stacja diagnostyczna z doświadczonymi fachowcami oferuje usugi na najwyższym poziomie.

 

Oferujemy badania techniczne samochodów dostawczych i ciężarowych. W skład badania wchodzi między innymi analiza spalin, sprawdzenie amortyzacji, regulacja reflektorów czy sprawdzenie hamulców

Badania okresowe aut osobowych do 3.5 tony

Okresowe badania osobowych


 

Profesjonalne usługi w połączeniu z naszą stacją kontroli pojazdów na której możemy zweryfikować i dokładnie sprawdzić twój pojazd.

Obsługujemy wszystkie typy pojazdów osobowych do 3,5t.

Posiadamy najnowszy sprzęt firmy Certus Evo.

Badanie techniczne obejmuje między innymi sprawdzenie hamulców, amortyzacji, emisji spalin, zawieszenia czy hamulców.

Okresowe badania techniczne motocykli i skuterów

Okresowe badanie motocykli


 

Nasza stacja diagnostyczna oferuje również okresowe badanie techniczne motocykli i skuterów, obejmujące między innymi sprawdzenie geometrii, zawieszenia, stanu amortyzatorów czy siły hamowania. 

 

Dzięki wykwalifikowanej i doświadczonej kadrze oraz najnowocześniejszego sprzętu diagnostycznego firmy Certus Evo, jesteśmy jedną z najczęściej wybieranych stacji diagnostycznej dla jednośladów.

 

Więcej

Kontakt - Diagnostyka

PHU Auto Czar

Cezary Ihnatowicz

Poznańska 234
86-100 Toruń

Stacja Kontroli Pojazdów

8-19 pn-pt
sobota 8-14

Stacja diagnostyczna, przeglądy aut