Stacja kontroli pojazdów w Toruniu
PHU Auto Czar
Poznańska 234
86-100 Toruń

AKTUALNOŚCI

Ustawienie geometrii kół w 3D na stacji kontroli pojazdów. Co to jest geometria 3D.jpg
paź 2, 2019

Ustawienie geometrii kół w 3D na stacji kontroli pojazdów. Co to jest geometria 3D?


Prawidłowa geometria kół zapewnia bezpieczeństwo i stabilne prowadzenie auta. Skutkiem źle ustawionych kół może stać się nieprzewidziana reakcja samochodu np. nagłe opuszczenie wyznaczonego toru jazdy na drodze i wpadnięcie w poślizg. Nie lekceważ usterki auta, zleć dokładne badanie w stacji diagnostycznej!

Prawidłowa geometria kół zapewnia bezpieczeństwo i stabilne prowadzenie auta. Skutkiem źle ustawionych kół może stać się nieprzewidziana reakcja samochodu np. nagłe opuszczenie wyznaczonego toru jazdy na drodze i wpadnięcie w poślizg. Nie lekceważ usterki auta, zleć dokładne badanie w stacji diagnostycznej!

Geometria kół ulega zmianie najczęściej z powodu:

·         zużycia poszczególnych części zawieszenia,

·         uczestnictwa w kolizji,

·         po montażu nowych opon i nowych elementów,

·         ingerencji w układ zawieszenia i układ kierowniczy.

Należy mieć świadomość, że czasami przywrócenie prawidłowej geometrii może być niemożliwe. Zdarza się to w wypadku poważnego skrzywienia podwozia albo gdy pojazd został uderzony w koło.

Oznaki źle ustawionej geometrii

Jednym z najczęściej spotykanych symptomów nieprawidłowej geometrii jest tzw. ściąganie samochodu. Możemy to zaobserwować, jeśli na prostej drodze puścimy kierownicę, a wtedy samochód zacznie skręcać. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest głównie złe ustawienie kątów pochylenia kół. Innym objawem złego ustawienia  geometrii jest spóźniona reakcja pojazdu na ruchy kierownicą. Jeśli podczas wchodzenia w zakręt słychać popiskiwanie kół, to też jest niepokojący symptom. A gdy przy wyprostowanych kołach, gdy najedziemy na krawężnik, zobaczymy gwałtowną zmianę położenia kierownicy, wtedy także należy sprawdzić geometrię kół.

Co dzieje się z pojazdem, który ma źle ustawioną geometrię kół?

·         Auto nie zachowuje prawidłowo toru podczas jazdy na wprost i wymaga ciągłej kontroli kierownicą.

·         Elementy zawieszenia i układu kierowniczego podlegają przyspieszonemu zużyciu.

·         Bieżnik zostaje szybciej zużyty, nawet o połowę. Dzieje się to w sposób nierównomierny.

·         Spalanie ulega zwiększeniu z powodu dodatkowych oporów w czasie eksploatacji auta.

·         Komfort prowadzenia jest niski, wymaga od kierowcy ciągłych korekt toru, co nie tylko męczy, ale także źle wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

Czym jest geometria kół dokładnie?

Geometria zawieszenia to pojęcie określające zespół parametrów, które charakteryzują  położenie i zachowanie się kół podczas jazdy. W pojeździe poruszającym się po prostej koła powinny być ustawione równolegle do osi auta i powinny utrzymywać się stabilnie w jednym kierunku. Podczas jazdy po łuku, każde z kół odbywa inną drogę, ale istotne jest, by maksymalnie przylegały do powierzchni drogi, mimo odmiennego promienia dla każdego z kół. Kluczowym parametrem geometrii jest zbieżność, czyli wzajemne ustawienie kół przednich i tylnych.

Geometria kół dla bezpieczeństwa na drodze

Ustawienie geometrii należy sprawdzać co najmniej raz w roku podczas obowiązkowego przeglądu. Badanie zbieżności kół, geometria 3D trwa krótko, a może nas uchronić przed nieprzewidzianymi i przykrymi następstwami. Obecnie wiele stacji kontroli pojazdów podąża za nowinkami technologicznymi i wprowadza rozwiązania, które pozwalają im jeszcze lepiej obsługiwać klientów. Geometria 3D realizowana jest dzięki maszynie, która wyposażona jest w podnośnik , obrotnice i płyty , komputer oraz zestaw kamer, które eksponują obraz geometrii 3D. Badanie przeprowadzane jest etapowo, kolejne kroki wyświetlane są na komputerze.

Specjalista mierzy kąty zbieżności poszczególnych kół oraz kąt zbieżności sumarycznej osi. Kontroluje się także kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy oraz stopień pochylenia wszystkich kół. Warto zaznaczyć, że dzięki obrazowaniu geometrii 3D można zdiagnozować nierównoległość osi. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza w momencie kupowania używanego pojazdu. Znaczne nieprawidłowości w geometrii mogą oznaczać przebycie przez samochód poważnego wypadku.

Warto mieć na uwadze, że nawet pojazdy bezwypadkowe często mają nieprawidłową zbieżność kół. Ustawienia te zmieniają się w wyniku takich czynników jak np. wymiana opon albo naturalne zużycie części zawieszenia (łożysk, przegubów drążków kierowniczych, tulei metalowo-gumowych). Z tego względu warto skontrolować normy zbieżności kół w czasie rutynowego badania diagnostycznego.

Pojazd z prawidłowo ustawioną geometrią kół jest bezproblemowy w prowadzeniu – sam zachowuje tor jazdy, dzięki czemu daje się go naprawdę lekko prowadzić. Nie trzeba już kurczowo chwytać kierownicy i co chwilę nerwowo korygować nią ustawienia kół. Cały komplet opon wystarczy nam na długo — aż na pięć lat eksploatacji. Poszczególne części zawieszenia i układu kierowniczego nie będą się za szybko zużywać, co bezpośrednio będzie miało związek z kosztami eksploatacji pojazdu i bezpieczeństwem jazdy.

Nie ryzykuj i gdy tylko dostrzeżesz niepokojące symptomy w Twoim aucie — udaj się do Stacji Kontroli Pojazdów. Zalecane jest wtedy sprawdzenie zbieżności kół! Specjaliści w PHU Auto Czar wykorzystują profesjonalne narzędzia marki Certus Evo, które pozwalają na dokładne ( co do milimetra) badanie ustawienia osi kół.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Kontakt

PHU Auto Czar

Cezary Ihnatowicz

Poznańska 234
86-100 Toruń

Stacja Kontroli Pojazdów

8-19 pn-pt
sobota 8-14

Logotyp Autoczar